• تاریخ: ۱۳۹۱-۱۱-۱۴
  • شناسه خبر: 78128

مقبره رضا‌شاه با ۲۶ کشته به تصرف مردم درآمد

به دنبال 6 ساعت زد و خورد مسلحانه و به بهاي جان 26 کشته و 50 مجروح مقبره رضاشاه تحويل کميته انقلاب شد

به گزارش گروه شهرستان “ره به ری” :

سی و چهار سال پیش همین وقت

 ساعت ۲ بعدازظهر دیروز مردم شهر ری همراه با چریک‌های مسلح که اسلحه خود را از پادگان‌ها دریافت داشته‌اند پاسگاه ژاندارمری شهر ری و دولت‌آباد را طی حوادث خونین و تیراندازی متقابل تصرف کردند.از آن پس هزاران نفر مسلح آرامگاه رضاشاه را محاصره کردند و به ۱۴۰ نظامی مستقر در آرامگاه با بلندگو اخطار کردند که تسلیم شوند. نظامیان برای خروج از آرامگاه نیم‌ساعت مهلت خواستند. چریک‌ها موافقت با این تقاضا را موکول به تحویل اسلحه توسط نظامیان کردند که نظامیان این موضوع را نپذیرفتند و تیراندازی شروع شد.

چریک‌ها و جوانان مسلح در بالای پشت بام بازار و منازل گلدسته رفته و ۶ ساعت تیراندازی متقابل ادامه یافت که سرانجام ماموران اسلحه را تحویل داده و به خانه‌های خود رفتند.

فرش‌ها و اثاثیه گرانبهای آرامگاه از طرف مردم مسلح تحویل کمیته انقلاب شد. هم‌اکنون عده‌ای از جوانان مسلح از آرامگاه حفاظت می‌کنند و هیچگونه تخریبی صورت نگرفت. در این زد و خورد ۲۶ نفر کشته و ۵۰ مجروح به بیمارستان فیروزآبادی منتقل شدند. گفته می‌شود ۶ نفر از کشته‌شدگان نظامی هستند. در تمام مدت درگیری از مردم با بلندگو خواسته می‌شد که اگر فشنگ یا اسلحه‌ای دارند به چریک‌ها تحویل دهند.

روزنامه کیهان – ۲۳ بهمن ۱۳۵۷

 

نام:

ایمیل:

نظر:

لطفا توجه داشته باشید: نظر شما پس از تایید توسط مدیر سایت نمایش داده خواهد شد و نیازی به ارسال مجدد نظر شما نیست

*